167 بازدیدکنندگان

تاریخچه تولید مرکب چاپ

با وجود این که تاریخچه پیدایش و استفاده از مرکب به قرن ها پیش از میلاد مسیح باز می گردد اما بسیاری گوتنبرگ را مخترع این ماده ترکیبی و پرکاربرد میدانند.

نقش چینی ها و فینیقی ها در تولید مرکب چاپ

مرکب چاپ از گذشته های دور در دو نوع آبی و غیر آبی مورد استفاده قرار می گرفت. مرکب های آبی اولین بار حدود سيصد سال پيش از ميلاد مسيح و در چين پدید آمدند. چینی ها برای تولید اين مرکب، از دوده چراغ به جای رنگدانه، چسب حيوانی يا صمغ گياهی به جای بست و آب به جای حلال استفاده کردند.

علاوه بر چینی ها، فنيقی‌ها نيز با استفاده از ماده رنگی گونه هايی از نرم تنان به ارغوان صور دست يافتند. این رنگ بسيار کمياب و گران بها بوده و کاربرد اختصاصی شاهانه داشت. مرکب های آبی اغلب در نگارش دست نوشته ها و تهيه چاپ نقش های چوبی کاربرد داشتند.

نقش گوتنبرگ در تولید مرکب چاپ

همزمان با پیدایش صنعت چاپ، گوتنبرگ اقدام به تولید مرکب غیر آبی کرد. او مرکب های آبی را برای چاپ مناسب نمی دانست. زیرا به خوبی روی حروف فلزی قرار نمی گرفتند. به همین دلیل، تلاش می کرد برای ماشین چاپ، مرکبی مناسب و بادوام تهیه کند.

گوتنبرگ با استفاده از مواد طبیعی تخم کتان، رزین، دوده و صابون اقدام به تولید مرکب چاپ کرد. بسیاری از چاپگران هم دوره گوتنبرگ، از دوده زغال به جای رنگدانه استفاده می کردند. این عامل موجب می شد رنگ مرکب با گذشت زمان به رنگ قهوه ای تغییر کند. در حالیکه مرکب های ساخته شده توسط گوتنبرک پس از گذشت پانصد سال هنوز ظاهر متاليک سياه رنگ خود را حفظ کرده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
fa_IRPersian