نگاهی به بازارهای جهانی مرکب تا سال ۲۰۲۳ میلادی


تحرکات چشمگیری که در بازار جهانی مرکب درحال رخ دادن است این بازار را تا سال ۲۰۲۳ کاملا دگرگون خواهد کرد. فناوری، تغییرات جمعیتی جهان و تغییر استراتژی برندها در استفاده از بسته بندی چاپ شده و دیگر اقلامی که در چاپ آن، از مرکب استفاده می شود، بازار مرکب را تا سال ۲۰۲۳ با تحولات فراوانی روبرو خواهد کرد. مؤسسه پژوهشی اسميترز پایرا در جدیدترین گزارش خود با عنوان «آینده بازارهای جهانی مرکب تا سال ۲۰۲۳  (The Future of Global Ink Markets To 2023) این تحولات را بررسی کرده است.

بازار مرکب و کوتینگ برای صنعت نشر، گرافیک و بسته بندی بسیار بزرگ و متنوع است و از بخش‌های متفاوت و فراوانی تشکیل می شود که هرکدام به سهم خود شرایط خاصی دارند.

در سال ۲۰۱۸ بیش از ۴/۳ میلیون تن مرکب و کوتینگ به ارزش ۱/۳۹ میلیارد دلار در سراسر جهان مصرف شد. پایرا پیش بینی می‌کند تا سال ۲۰۲۰ این رقم به ۶/۳ میلیون تن به ارزش ۷/۴۴ میلیارد دلار برسد که رشدی معادل ۳/۱۴ درصد را نشان می‌دهد.

دلیلی اصلی افزایش قیمت مرکب و کوتینگ، گذار از تکنولوژی آنالوگ به دیجیتال است. مرکب‌های دیجیتال گران‌تر از مرکب‌های دیگر فرآیندهای چاپی است. از سوی دیگر دغدغه‌های محیط زیستی و قوانین جدید باعث شده که چاپکاران هر چه بیشتر به استفاده از مرکب‌های با ضریب مهاجرت یا نفوذ پایین به محتوای بسته (low migration) که گران‌تر هستند و همچنین مرکب‌هایی روی بیاورند که در سرعت‌های بالای ماشین کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

مواد اولیه تولید مرکب نیز گران‌تر شده که همه این عوامل دست به دست هم داده و باعث افزایش قیمت مرکب می‌شود. افزایشی که دست کم تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا خواهد کرد.

تغییرات فناورانه در بازار مرکب

تکنولوژی باعث شده تا کانال ارتباطی بین شرکت‌ها با مصرف‌کنندگان (B to C) و شرکت‌ها با شرکت‌ها (B to B) دستخوش تغییر و تحول شود. در حال حاضر ارتباط از طریق اینترنت و موبایل در مقایسه با چاپ، سهم بیشتری از بازار تبلیغات و دیگر روش‌های ارتباطی را به خود اختصاص داده است همین رویکرد تأثیر فراوانی در صنعت چاپ انتشاراتی (به ویژه روزنامه)، اسناد و اوراق تراکنشی، کتاب‌های راهنما (دایرکتوری) گذاشته و تیراژ این محصولاهای چایی را تا حد زيادی کاهش داده است. صنعت تبلیفات بیش از پیش برای کسب درآمد بیشتر به کانال های ارتباطی مانند اینترنت روی آورده است.

مرکب

افزایش و تغییر در جمعیت جهان

برخلاف صنعت نشر تقاضای جهانی برای مرکب‌های بسته بندی، در حال رشد است. دلايل فراوانی برای این افزایش وجود دارد که مهمترین آن رشد جمعیت است بر اساس آماری که سازمان ملل متعدد ارایه کرده است، جمعیت جهان از ۳۸/۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۵ به ۸/۸ میلیارد نفر در سال 2025 خواهد رسید.

نرخ توسعه شهری نیز در این دوره از ۹/۵۳ درصد به ۳/۵۸ درصد خواهد رسید. دیگر تغییرات جمعیتی، شامل رشد طبقه متوسطه به ویژه در آسیا و افزایش تعداد افراد مجردی است که صاحبخانه هستند یا در چند سال آینده خواهند شد.

این تغییرات باعث رشد تقاضا برای بسته‌بندی و سفارش‌ها و بسته بندی غذایی کوچکتر خواهد شد.

صنعت چاپ در مجموع نیز رشد خواهد داشت ولی در مقایسه با بسته‌بندی نرخ رشد آن کمتر خواهد بود. این رشد بیشتر مدیون اقتصاد رو به توسعه کشورهای آسیایی است که تا حدی کاهش رشد اقتصادی در کشورهای غربی را جبران می‌کند.

ارزش این بازار با افزایش رشد چاپ دیجیتال که به طور روزافزون بازارهای سنتی چاپ افست را به تسخير درمی‌آورد، رشد سریع‌تری را تجربه خواهد کرد.

حجم مصرف مرکب‌های بسته‌بندی در سال 2018، بیشتر از دیگر بخش‌های صنعت چاپ بوده است و تا سال 2023 نیز رشد بسیار خوبی خواهد داشت. در سال 2023 بیش از ۸/۴۰ درصد از کل مرکب‌های مصرفی در صنعت چاپ در بخش بسته‌بندی استفاده خواهد شد..

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با ما
fa_IRPersian